نمایش آثار حبیب‌الله فضائلی بعد از ۱۷ سال/ انتقاد از دستگاه‌های فرهنگی

مهدی فضائلی فرزند مرحوم حبیب‌الله فضائلی از برپایی نمایشگاهی از آثار خوشنویسی پدرش بعد از ۱۷ سال خبر داد و از بی‌توجهی دستگاه‌های دولتی نسبت به خرید و نگهداری از آثار این هنرمند فقید علیرغم توصیه رهبری انتقاد کرد.

خبرگزاری فارس: نمایش آثار حبیب‌الله فضائلی بعد از ۱۷ سال/ انتقاد از دستگاه‌های فرهنگی

به گزارش واحد خبر سرای خوشنویسان ایران و خبرنگار هنرهای تجسمی فارس، نمایشگاهی از آثار خوشنویسی مرحوم حجةالاسلام «حبیب‌الله فضائلی» بعد از 17 سال از درگذشت این هنرمند در گالری نی (بنیاد شمس) برپا می‌شود.

این نمایشگاه شامل مجموعه‌ای از قطعات خوشنویسی این هنرمند فقید به خط نستعلیق، شکسته نستعلیق، نسخ و ثلث است که به همت فرزندانش احمد و مهدی فضائلی در قالب نمایشگاهی با عنوان «حبیب خط» تدارک دیده شده است.

مهدی فضائلی مدیر انتشارات سروش و فرزند این هنرمند فقید در گفت‌وگو با خبرنگار هنرهای تجسمی فارس درباره این نمایشگاه توضیح داد: این اولین نمایشگاه آثار مرحوم فضائلی است که بعد از 17 سال از زمان رحلت ایشان برگزار می‌شود و شامل 50 قطعه خوشنویسی به خطوط مختلف است که قرار است 3 آذرماه طی مراسمی در نگارخانه نی واقع در بنیاد شمس به نمایش گذاشته شود.

او درباره چگونگی گردآوری این مجموعه آثار گفت: آثار بسیار زیادی از استاد فضائلی به یادگار مانده است که در اختیار اعضای خانواده ایشان است و اکنون تعداد محدودی از آن‌ها را همراه با تذهیب آماده نمایش کرده‌ایم که در این نمایشگاه عرضه می‌شود.

فضائلی درباره فروش این آثار و قیمت‌گذاری آن‌ها هم توضیح داد: این آثار برای فروش عرضه خواهد شد که البته کار قیمت‌گذاری این آثار انجام شده است.

فرزند مرحوم حبیب‌الله فضائلی درباره وقفه 17 ساله در نمایش آثار این هنرمند فقید گفت: این به کم همتی ما بازمی‌گردد اما به هر حال اگر این نمایشگاه با استقبال خوبی مواجه شود، نمایشگاه‌های دیگری از آثار ایشان را در فواصل زمانی متعدد برپا خواهیم کرد.

او همچنین درباره آثار به جا مانده از این هنرمند فقید گفت: آثار ایشان منحصر به قطعات خوشنویسی نمی‌شود، بلکه آثار تألیفی بسیاری نیز از ایشان به یادگار مانده است از جمله دیوان شعری که هنوز چاپ و منتشر نشده است.

فضائلی درباره فروش آثار مرحوم حبیب‌الله فضائلی با انتقاد از دستگاه‌های فرهنگی کشور گفت: متأسفانه علیرغم اعلام آمادگی ما برای فروش و نگهداری ویژه از آثار استاد فضائلی،‌ دستگاه‌های فرهنگی هیچ همتی برای خرید این آثار نداشتند و با توجه به این که این آثار جزء میراث فرهنگی کشور ما محسوب می‌شود و بارها اعلام کرده‌ایم که این آثار در معرض آسیب قرار داد، اما در دوره‌های مختلف وزارت ارشاد اقدام عملی برای خرید و نگهداری مناسب و استاندارد از همه این مجموعه آثار صورت نگرفت.

او با اشاره به دوران وزارت محمد حسینی گفت: در دوره وزارت محمد حسینی عنایتی در این زمینه صورت گرفت اما به مشکلات بودجه‌ای کشور مصادف شد و اقدام عملی صورت نگرفت.

فضائلی به توصیه رهبری در این زمینه اشاره کرد وگفت: چند سال پیش در زمان وزارت آقای مسجدجامعی نیز مقام معظم رهبری به وزارت ارشاد توصیه کردند که این آثار خریداری شود که باز هم همتی دیده نشد.

 

 

 

او با اشاره به آثار متعدد مرحوم فضائلی توضیح داد: علاوه بر قطعات خوشنویسی، ایشان تألیفاتی در زمینه کتابت قرآن کریم داشتند که قرآن خوشنویسی شده ایشان از نفیس‌ترین قرآن‌های ایران و معتبرترین نسخ خطی به خط نسخ ایرانی است که بارها تجدید چاپ شده است و اکنون اصل این قرآن کتابت شده به همراه تألیفات دیگری چون گنجینةالاسرار؛‌ دیوان عمان سامانی، اطلس خط، تعلیم خط و ….در معرض آسیب قرار دارد و از شرایط نگهداری مناسب و استانداردی برخوردار نیست.

مهدی فضائلی درباره این قرآن کتابت شده هم اضافه کرد: قرآن کتابت شده به خط حبیب‌الله فضائلی اولین قرآنی است که بعد از انقلاب با ویژگی‌های منحصر به فرد کتابت شده است. کتاب اطلس خط، تعلیم خط ایشان نیز از جمله کتاب‌های منحصر به فرد در حوزه خوشنویسی است که اصل آن‌ها موجود است و انتظار می‌رود که دستگاه‌های فرهنگی این آثار را که جزء میراث ملی و فرهنگی ما محسوب می‌شود، خریداری کرده و در شرایط مساعدی نگهداری کنند.

مهدی فضائلی در بخش دیگری از سخنانش از اشتیاق دیگر کشورهای دنیا برای خریداری آثار مرحوم فضائلی یاد کرد وگفت:  در طول این سالها، زمینه‌های برای خروج این آثار از کشور فراهم شد که ما در برابر این پیشنهادات مقاومت کردیم چرا که رغبتی برای خروج این آثار از کشور نداشتیم.

وی درباره کشورهایی که خواستار خرید آثار مرحوم فضائلی بودند گفت: برخی از کشورهای حاشیه خلیج فارس و برخی از کشورهای اروپایی خواهان خریداری این آثار بودند ولی ما معتقدیم که نباید این آثار از کشورخارج شود و لازم است که دستگاه‌های فرهنگی کشور همت به خرج دهند تا این آثار در کشور باقی بماند و برای نگهداری این آثار و تألیفات در شرایط مناسب و استاندارد نیز اقدامی صورت گیرد.

او درباره چگونگی نگهداری از آثار مرحوم فضائلی هم توضیح داد: به هر حال ما تلاش می‌کنیم که به خوبی مراقب این آثار باشیم ولی با این حال شرایط نگهداری آن‌ها استاندارد نیست.

به گزارش خبرنگار فارس، حبیب‌الله فضائلی (1301 سمیرم – 1376 اصفهان) فرزند محمد ابراهیم، خوشنویس، محقق و مولف معاصر در  سال 1301 در سمیرم در خانواده‌ای روحانی و خوشنویس متولد شد، پس از چند سال رهسپار اصفهان و مشغول به تحصیل علوم دینی شد و پس از آن به تحصیل علوم جدید پرداخت. در سال 1340 موفق به اخذ مدرک لیسانس از دانشگاه اصفهان در رشته ادبیات فارسی شد.  مرحوم فضایلی از معدود خوشنویسانی بود که در نگارش انواع خطوط اسلامی به ویژه نسخ و ثلث تبحر داشت.

وی در سال 1348 شعبه انجمن خوشنویسان ایران در اصفهان را تاسیس کرد و سرپرستی آن را به عهده گرفت.

از فعالیت‌های مهم او می‌توان به این نمونه‌ها اشاره کرد:

برگزاری نمایشگاه‌های خط در داخل و خارج کشور

سرپرستی انجمن خوشنویسان اصفهان

عضویت در خانه هنرمندان اصفهان

عضویت در شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران

نوشتن کتیبه‌های مختلف در عتبات و سوریه و برخی مساجد و حسینه‌های اصفهان، شیراز، اهواز و تهران.

حبیب‌الله فضائلی در سال 1376 در اصفهان درگذشت و در قطعه هنرمندان باغ رضوان به خاک سپرده شد.

از آثار این روحانی محقق در خطوط اسلامی و کاتب قرآن، مصحف شریفی به خط نسخ و همچنین کتیبه‌ای در ضریح حرم علی بن موسی‌الرضا موجود است که بر روی صفحاتی از طلا، سوره یس به خط ثلث تحریر شده است.

مرحوم فضایلی طی سال‌ها تحقیق، دو جلد کتاب تالیف کرد که هر دو از کتب مرجع مهم در زمینه خوشنویسی به‌شمار می‌آیند:

کتاب «اطلس خط» که در واقع دانشنامه خوشنویسی و شرح کاملی از تاریخ، شیوه‌ها و مشاهیر خوشنویسی است و کتاب «تعلیم خط» که آموزش کامل انواع شیوه‌های خوشنویسی و ابزارهای لازم برای این هنر را معرفی می‌کند.

همچنین مرد آفرین روزگار (زندگی حضرت زینب)٬اصحاب رس، تفسیر آیه نور و کتابت گنجینه الاسرار ؛دیوان عمان سامانی) از دیگر آثار بجا مانده از این هنرمند فقید است.

از مرحوم فضائلی دیوان شعری نیز برجا مانده که هنوز به چاپ نرسیده است.

 

Did you enjoy this article?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *