.

خلاصه:غلامحسین امیرخانی درسال 1318 ، در طالقان به دنیا آمد. پس از به پایان بردن دوره ابتدایی ، مدتی در بازار به کار آزاد پرداخت ، سپس به آموختن فن خط روی آورد و با ممارست فراوان در زمینه این هنر سرآمد گردید. استاد امیرخانی از سال 1340 در ادره کل هنرهای زیبا به سمت خطاط استخدام شد. از مشاغل دیگر وی می توان به مدیریت انجمن خوشنویسان ایران ، مدیریت فرهنگسرای ارسباران ( هنر) اشاره کرد. وی در سال 1387نشان درجه یک فرهنگ و هنر را دریافت کرد.
والدین و انساب:غلامحسین امیرخانی فرزند رستم می باشد. پدر وی معلم بوده است.
خاطرات کودکی:استاد امیرخانی از دوران کودکی خود اینچنین می گوید: “دوران کودکی من مصادف می شود با شروع جنگ جهانی دوم. این دوران، برای تمام جهان دوران سخت و دشواری بوده است. چه آنهایی که درگیر جنگ بودند و چه آنهایی که در حاشیه جنگ قرار داشتند از ترکش ماجرا در امان نبودند. در این شرایط ایران هم دچار مشکلات زیادی از جمله قحطی و دشواری رفت و آمد شد. ما خانواده فقیری بودیم و تا حد زیادی تحت تأثیر این جریان قرار گرفتیم.”
اوضاع اجتماعی و شرایط زندگی:پدر امیرخانی معلم بود. او در اینباره می‌گوید: “معلمی با همان سبک و شیوه قدیم. بنیه اولیه مردم گیلان در صد سال پیش از نظر فرهنگی، توسط معلمان طالقانی پایه گذاری شد. طالقانی ها اهل سواد و مسائل فرهنگی بودند و این یک رسم قدیمی بود که به گیلان و دیگر مناطق کشور بروند که البته گیلانی ها هم پذیرای این مسئله بودند.” خانواده امیرخانی زمانی که او پنج ساله بوده به تهران منتقل می شوند. پس از اقامت یک ساله در تهران به یکی از روستاهای اطراف قزوین و سپس به طالقان انتقال می یابند. غلامحسین امیرخانی کلاس اول دبستان را در زادگاهش گذرانده است.

تحصیلات رسمی و حرفه ای:غلامحسین امیرخانی از سن هفت سالگی به مدرسه رفت. با به پایان بردن دوره ابتدایی ، مدتی در بازار به کار آزاد پرداخت ، سپس به آموختن فن خط روی آورد و با ممارست فراوان در زمینه هنر خوشنویسی سرآمد گردید.امیرخانی کلاس اول دبستان را در زادگاهش گذرانده است، خانواده این خوشنویس پس از گذراندن کلاس اول، مجدد به تهران منتقل می شوند. او دوره ابتدایی را در خیابان ظهیرالاسلام، مدرسه مسعود سعد می گذراند و بعد از دوره ابتدایی به صورت شبانه ادامه تحصیل می دهد.
سال ۱۳۳۸ سالی است که افتخار ورود غلامحسین امیرخانی را به عرصه خط و خوشنویسی، به طور جدی و حرفه ای، در خود دارد. در این سال یکی دیگر از نقاط عطف زندگی این خوشنویس شکل می گیرد: «در سال ۱۳۳۸ به صورت حرفه ای به سمت خوشنویسی گرایش پیدا کردم و با انجمن خوشنویسان ایران و مرحوم «استاد سید حسین میرخانی» آشنا شدم. مکتب هنری، اخلاقی و شخصیت پرجاذبه ایشان یکی از آن نقاط عطف دیگری بود که در زندگی من پیدا شد. «سید حسین میرخانی» در قدم گذاشتن من به این راه تأثیر زیادی داشت. شخصیت ایشان به لحاظ اخلاقی مرا جذب کرد. جوانان و نوجوانان تشنه محبت هستند و هرجا نشانه ای از این احوالات ببینند، مجذوب می شوند.”

استادان و مربیان:غلامحسین امیرخانی درس خط را در محضر استادانی چون سیدحسین میرخانی و سیدحسن میرخانی فراگرفت. علاوه برآن وی از خط نوشته های استادانی چون میرعمادالحسنی ، میرزای کلهر ، عمادالکتاب ، علی اکبر کاوه و چند تن دیگر تعلیم و سرمشق گرفت. آثار ادبی و موسیقی تأثیر زیادی بر استاد امیر خانی گذاشته اند. او با استادان موسیقی و ادبیات زیادی رابطه داشته است اما وقتی نام کسانی را که بر او تأثیر گذار بوده اند، سووال میشود، فقط به استادش مرحوم سید حسین میرخانی اشاره می کند او می‌گوید: «سید حسین میرخانی موسیقیدان بزرگی بود و کمانچه ایشان جزو کمانچه های تراز اول بود. این را استاد بنان می گفت و من خودم شخصاً از ایشان شنیدم.غلامحسین امیرخانی با محمد رضا شجریان همکلاس بوده اند و هر دو شاگرد سید حسین میرخانی.

لیست تمامی آثار استاد امیرخانی

1-مولانا محمد فضولی

2- آئینه خانه( عرس بیدل دهلوی )

3- آداب الخط اصل چاپ اول مهر 71

4- کتابت استاد برای استاد حسین میرخانی

5- بهار در پائیز

6- چند برگی از قرآن

7- دعای کمیل

8-دکتر حشمت جنگلی

9- پیشوای بزرگوار امام جواد 1353

10- سیاه مشق های استاد

11- حافظ چاپ 1383

12- مقدمه حافظ چاپ سال 67 (33 صفحه)

13- کپی سرمشقهای سرکلاسی

14- منشور انقلاب اسلامی

15- منشور بانک ملت

16-مشق تمنی

17- مقدمه کتاب کلک شیدائی

18- محتشم

19- مناجات امیرالمومنین

20- پیام مهربانی نوروز

21- رسم الخط

22- روش نستعلیق نویسی (6 جلد) رسم الخطهای قدیم استاد

23-رباعیات خیام (چاپ اول)

24- صحیفه هستی

25- سرو سایه فکن

26- مقدمه روزنامه شرف وشرافت

27- ترجیع بند هاتف كتابت سری دوم (چاپ سال 69 )

28-ترجیع بند هاتف اصفهانی دهه 50

29- پوستر های امیر خانی ( بی نظیر )

30- آثار نمایشگاهی امیر خانی

31- تصاویر امیر خانی ( حدود 800 عکس در حالتها و مکانهای مختلف از استاد )

32- مقدمه کتاب میرعماد ( تاریخ مختصر داستانی ایران )

33- مقدمه کتاب قطعات میرعماد

34- فیلم سخنرانی ها و .. . از استاد امیر خانی

35-چلیپا های استاد که در کتبشان منتشر نشده

36- خواجوی کرمانی چاپ سال 1370

37- قصیده قرآنیه

38- وصیت نامه آیت الله العظمی گلپایگانی

39- گزیده آثار

40- یاد نامه کلهر

41- استادان بزرگ نستعلیق

42- قطعات منتخب استاد امیر خانی (1)

43- قطعات منتخب استاد امیر خانی (2)

44- قطعات منتخب استاد امیر خانی (3)

45-بخشهایی از شاهنامه

46-تضمین گلچین اشعار سعدی با اشعار حیدر اقای تهرانی معروف به معجزه بقلم استاد امیرخانی

 

 

Did you enjoy this article?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *